Izrael

Něco málo o Izraeli od naší průvodkyně:

I přesto, že je Izrael rozlohou malá země má toho opravdu mnoho, co nabídnout. A to díky velkému množství různých odvětví lidských zájmů, jako jsou například archeologie, historie, různá náboženství, geologie, rozmanitá příroda, architektura, různé kultury a další. To vše a jiné, můžete najít na tak malém území, jako je Izrael. Myslím, že není jiná země, která může nabídnout tak velký rozsah k poznání, jako tato malá země.

Tento pruh země na pobřeží Středozemního moře byl po tisíce let křižovatkou cest, které propojovaly tři kontinenty, a to Asii, Afriku a Evropu. Není tedy divu, že právě Izrael byl již za dávných dob místem, o které se neustále bojovalo. Příkladem je boj o moc a toto území mezi egyptskými faraony a mezopotamskými vládci.

Hloubka historie je úzce spjata s kolébkou židovského a křesťanského náboženství. Zde si s biblí v ruce můžete projít starozákonná a novozákonná místa a jejich příběhy.

Biblické příběhy začínající stvořením světa, obětováním Abrahamova syna Izáka, přes krále Davida a jeho syna Šalamouna, který postavil První Židovský Chrám, zboření Prvního Chrámu spojené s vyhnáním židovského národa do Babylonu, výstavba Druhého Chrámu, období krále Heroda, jehož grandiózní zbytky staveb můžeme vidět dodnes, narození Ježíše Krista, jeho život a působení, dále pak historie přechází z doby římské do doby byzantské, muslimské, která vznikla v sedmém století našeho letopočtu, doba křižácká, opět muslimská a samozřejmě založení státu Izrael v roce 1948, kdy tato novodobá historie s sebou přináší své příběhy až do dnešních dnů.

Na tomto malém území, ležícím na křižovatce tří kontinentů se setkávají také čtyři klimatická pásma, díky kterým je i zdejší příroda velmi rozmanitá. Nejen lidé využili tuto “křižovatku” mezi kontinenty, ale i ptáci, kteří již od pradávna migrují ze zimní a mrznoucí krajiny Evropy přes Izrael do Afriky a naopak. Proto je také Izrael jedním z hlavních stanovišť pro ornitology, kteří do Izraele přijíždějí krátkou dobu před příletem těchto stěhovavých ptáků, aby je mohli pozorovat při jejich cestě.

Zajímavým přírodním úkazem je velká příkopová propadlina, která prochází celým Izraelem. Tento přírodní úkaz má na svědomí další, originální krásy této krajiny. Vysoké hory, nejvyšší místo na území Izraele je více než 2 200 metrů nad mořem a můžete si zde v zimním období zalyžovat, pak naskočit do auta, převléknout se ze zimního oblečení do plavek a sjet k Mrtvému moři, které se nachází více než 400 metrů pod mořem.

Dále zde najdete Machtes (jedinečný kráterový geologický útvar), kterých je na světě jen 7 svého druhu. Na stěnách Machtese můžete vidět vrstvy hornin, nejstarší z nich jsou více než 250 milionů let staré.

Překrásný Jeruzalém a jeho kouzlo si zaslouží vlastní kapitolu. Svoji hlubokou historií, tři monoteistická náboženství, která se dělí na další a další proudy. Rozmanitost místních obyvatel (židé, muslimové, křesťané, věřící, nevěřící, různé národnosti…). To vše vytváří půvab a atmosféru tohoto města.

V Izraeli je také nepřehlédnutelná architektura, připomeňme si například jen Tel Avivský Bauhaus – funkcionalismus.

Nesmíme také zapomenout na kouzelné město Jaffa, které je součástí Tel Avivu, oblast Galileje s Galilejským jezerem, Golanské výšiny, přímořské letovisko Eilat u Rudého moře s nádhernými korálovými útesy, atd.

Od druhé poloviny 19. století začali lidé opět ve velkém obydlovat tuto oblast, které se říkalo Palestina, židé, křesťané a muslimové ze všech končin světa. Právě tito lidé s sebou přinesli vždy svoji kulturu, tradice a zvyklosti, které se promísily s kulturou, tradicemi a zvyklostmi starousedlíků. Díky této rozmanitosti má tato země nezapomenutelnou atmosféru a svůj specifický ráz.

S tím souvisí i pestrost zdejší kuchyně, do které se většina z turistů zamiluje a každý si může najít to, co mu nejvíce vyhovuje a chutná (dokonce i vepřové je zde k sehnání).

Proto neváhejte a zaleťte se podívat do této krásné země. Navštivte posvátná, biblická místa, některý z mnoha národních parků a přírodních rezervací, či některé z mnoha muzeí (archeologie, umění, vojska atd.)

Izrael Vám poskytne nejen nezapomenutelné zážitky, ale také nové vědomosti a jiný pohled na dnešní svět.

V nabídce máme jen některé vybrané hotely. Z každého místa něco. Nabídka je však omezena jen zde na internetu. Pokud budete chtít jiné kapacity, jiný program či něco speciálního, stačí nám poslat poptávku.

Nic není nemožné. My pro Vás pracujeme srdcem.

 

 


get('twitter')) == 1) { ?>